Haberler

Angarya Nöbetleri Tutmayacağız.

/ Gaziantep Yazdır
Bu haber 45,317 defa okundu
Angarya Nöbetleri Tutmayacağız.
Aile Hekimliği sözleşmesinde yapılan değişiklik hakkında, Gaziantep Şube Başkanımız Kemal KAZAK, Şehit Dr. Ersin Arslan toplantı salonunda bir açıklaması düzenledi. KAZAK, şu ifadelere yer verdi:

Değerli Basın Mensupları;

Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nde yapılan bir düzenleme ile Sağlık Bakanlığı nöbete gelmeyen Aile Hekimlerine ihtar puanı verilmesini getirmiştir.

Söz konusu Yönetmelikte yapılan değişiklikle “Mesai dışı hizmet ve/veya nöbete mazeretsiz gelmemek' uygulanacak ihtarlara dâhil edilmiş ve 20 ihtar puanı ceza verilmesi düzenlenmiştir. 

Yönetmeliğe göre 100 Ceza puanı alan Aile Hekiminin sözleşmesi iptal edilmektedir.

Bu düzenleme ile Sağlık Bakanlığı aile hekimliklerinde çalışma şartlarının düzeltilmek ve çalışanların taleplerinin karşılanmak yerine çalışanlara aba altından sopa göstermeyi tercih etmiştir. Çalışana zulüm ve cezada neler yapabilirimin peşine düşmüştür. 

Aile hekimliklerinde uygulamaya konulan Cumartesi nöbetleri, Anayasa ve İLO sözleşmeleri ile güvence altına alınan çalışanların izin ve dinlenme haklarını elinden almaktadır.

Bunun içinde Ocak ayından bu yana bu nöbetlere tepkimizi en net biçimde koyuyor ve nöbetlere gitmiyoruz.

Biz nöbetleri tutmamakta kararlıyız.  Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları da bu nöbetleri tutmamakta kararlıdır.  Bakanlık cezayı değil 20 puana 100 puana bile çıkarsa bu tavrımız sürecektir. Haksızlığın karşısında olmaya devam edeceğiz.

Değerli Basın Mensupları;

Bakanlık nöbet tutma oranını çok yüksek olduğunu söylüyordu, anlaşılan bu oran hiçte yüksek değilmiş ki, bakanlık cezalarla nöbet tutma oranını arttırmak istiyor. Aile Hekimlerine sözleşmenizi iptal ederim demeye getiriyor.  Cezalarla yol almak ve bu yönde uygulamalar yapmak zalimlerin işidir.

Çalışanlar hak ve hukuklarına müdahale edildiği için Cumartesi nöbetlerini tutmuyorlar. Bunu da Sağlık Bakanlığı böyle bilmelidir.

Türk Sağlık-Sen olarak bu düzenlemeyi de mahkemeye taşıyacağız. 2015 yılı Ocak ayından bu tarafa Cumartesi nöbetleri gitmemek adına Genel Merkezimiz tarafından Yönetim Kurulu kararı alınmaya devam edilecektir.

Yani her Cumartesi yine eylemde olacağız ve çalışanlara zulme rıza göstermeyeceğiz.

Kemal KAZAK

Türk Sağlık-Sen

Gaziantep Şube Başkanı

 


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Aile Hekimliği sözleşmesinde yapılan değişiklik hakkında, Gaziantep Şube Başkanımız Kemal KAZAK, Şehit Dr. Ersin Arslan toplantı salonunda bir açıklaması düzenledi. KAZAK, şu ifadelere yer verdi: