Haberler

Aİle Sağlığı Merkezlerine Neden Sahip Çıkılmıyor

/ Kocaeli Yazdır
Bu haber 23,155 defa okundu
Aİle Sağlığı Merkezlerine Neden Sahip Çıkılmıyor
Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Yavuz Selim Aile Sağlığı Merkezinin duvarlarında çatlakların oluşması bina tabanındaki çökme hakkında şubede basın açıklaması yaptı.

2013 yılında İl Özel İdare tarafından iki kat olarak inşa edilen alt katın sağlık Hizmeti verilmesi için Yavuz Selim Aile Sağlığı Merkezine, üst kat ise Eğitim Hizmetlerine Yavuz Selim Ana Okuluna Tahsisi edilen bina 2014 yılında Büyükşehir olan illerde İl Özel İdarelerin faaliyetlerine son verilerek, mal varlıklarının belediyelere ve başka kurumlara devredilmesinden sonrada bu binada Sağlık ve Eğitim hizmeti verilmeye devam edildi.

Ne yazık ki böylesine önemli bir sağlık ve Eğitim hizmeti veren binanın nereye hangi kuruma devredildiği belli olmadan hizmetine devam etmektedir. Bina sahibinin belli olmamasından kaynaklanan yapısal sorunlar nedeniyle Kurumdan hizmet alan vatandaş, hizmet sunan sağlık çalışanları ve Ana okulunda eğitim gören öğrencilerin velileri bina zeminde ki çökmelerden ve duvarlardaki çatlakların her gecen gün arasının açılmasından tedirgindirler.

Binadaki teknik sorunların kim tarafından çözüleceği belirsizliğini ve gizemini korurken Aile Sağlığı Merkezi’nin üst katın da yaklaşık 130 öğrencisi olan bir anaokulu açılmıştır. Bu ana okulun hizmet vermesiyle anlaşılıyor ki bu bina birilerine veya bir kuruma devri gerçekleşmiştir.

Fakat burayı devralan kurum hangi kurum ise ne yazık ki bu binanın hali nedir diye dönüp bakmamıştır.

Söz konusu ASM’de yapılan incelemede zeminin çöktüğü, kalebodurların çökmeden mütevellit kalktıkları, Duvarlarda derin çatlakların oluştuğu, çatlaklarda sıvalarının döküldüğü, delikler açıldığı ve neredeyse dokunsan yıkılacak bir hale gelmeye başladığını gördük.

Geleceğimizin teminatı olan 130 anaokulu öğrencisine hizmet veren ve ayrıca her gün vatandaşların geldiği ASM ve çalışanlarının da hizmet ürettiği bir binanın bu halde olması kaygı vericidir.

Allah korusun burada göçük gibi bir durumla karşılaşılırsa bunun hesabını kim verebilecektir. Vicdanlar yaşanacak trajediyi nasıl kaldırabilecektir.

Böyle bir durumla karşılaşılmaması için acilen bir takım önlemler alınmalıdır fakat öncelikle şu soruların cevabı da verilmelidir?

il özel idarenin faaliyetine son verildikten sonra bu bina kime veya hangi kuruma devredilmiştir.?

Binanın Kesin kabulü yapıldı mı? Yapıldı ise binayı hangi yetkili teslim aldı.

Binanın sahibi olanlar niçin bu binanın haline bakmamaktadırlar?

Ana okuluna üst katı tahsis etme marifetini gerçekleştirenler binanın çürümeye başladığını niçin görmemektedirler.?

Kurum tarafından binada oluşan sorunların giderilmesi için ilgili yüklenici firmaya eksik ve kusurlu imalatların düzeltilmesi yönünde bir işlem yapıldı mı.?

2013 yılında yapılan bir bina bu hale nasıl gelmiştir bunun yapan ve yaptıranlardan hesap sorulacak mıdır?

Sağlık çalışanlarının hizmet verdiği, geleceğimizin teminatı olan 130 anaokulu öğrencisinin eğitim gördüğü, bir binanın bu halde olması ızdırap vericidir. Umarız bu sorularımıza en kısa sürede cevap verilir ve bu bina ile ilgili gerekli inceleme ve güçlendirme çalışması gibi ne yapılacaksa bir an önce icra edilir.

Aksi takdirde meydana gelecek bir felakette bu işin altında herkes kalır. Yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Hepinize Teşekkür Ediyor, saygılar sunuyorum


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Yavuz Selim Aile Sağlığı Merkezinin duvarlarında çatlakların oluşması bina tabanındaki çökme hakkında şubede basın açıklaması yaptı. Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Yavuz Selim Aile Sağlığı Merkezinin duvarlarında çatlakların oluşması bina tabanındaki çökme hakkında şubede basın açıklaması yaptı. Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Yavuz Selim Aile Sağlığı Merkezinin duvarlarında çatlakların oluşması bina tabanındaki çökme hakkında şubede basın açıklaması yaptı. Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Yavuz Selim Aile Sağlığı Merkezinin duvarlarında çatlakların oluşması bina tabanındaki çökme hakkında şubede basın açıklaması yaptı.