Haberler

Acil Servis Kız Bakma Yeri Değil

/ Manisa Yazdır
Bu haber 23,261 defa okundu
Acil Servis Kız Bakma Yeri Değil
Türk Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu, hastanelerin acil servislerinin kız bakma yeri değil, vatandaşa hayati müdahalelerde bulunurken kendi sağlıklarını ve hayatlarını riske atan sağlık çalışanlarının hizmet ürettikleri yerler olduğunu söyledi.

Türk Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu ve Manisa Devlet Hastanesi acil servis çalışanları, acil servis önünde basın açıklaması düzenleyerek, Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘Vatandaşlar acil servislere kız bakmaya gidiyormuş’ açıklamasına tepki gösterdi.

Burada basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Mutlu, Başbakanın acil servisler ile ilgili duyduklarına değil gidip de gördüklerine inanmasının daha makul ve mantıklı olacağını belirtti. Bugün acil servislerde iş yükünün katlanılmaz bir hal aldığını dile getiren Mutlu, bir yılda 100 milyonun üstünde acillerde muayene yapıldığını kaydetti. Mutlu, sadece 9 günlük bayram tatilinde bir ilde 20 hastanenin acillerinde toplam 100 bin hasta muayene edilmesinin yoğunluğu anlatmaya yeterli olduğunu ifade etti.

Acil servislerdeki bir başka önemli sorun ise acil olmayan hastaların acilde muayene olmak istemesinden dolayı yaşanan yoğunluk ve sıkıntı olduğunu aktaran Mutlu, “Acil servislere başvuruların yüzde 70’inin acil olmadığını bizzat bakanlık tespit etmiştir.  Yeşil alan uygulamalarda ne yazık ki çare olmamıştır. Acil servislerdeki en önemli sorunlardan birisi de şiddettir. Acil servisler sağlık çalışanlarının en fazla şiddete uğradığı birimlerin başında gelmektedir. Bu birimde çalışanların tamamı sözlü veya fiziksel şiddete uğradıklarını ifade etmişlerdir.' dedi.

Gruplar halinde saldırıların gerçekleştiği ve talan edilen acil servislerde çalışmanın aynı zamanda hayati tehlike altında hizmet vermekle eş anlama geldiğini ifade eden Mutlu, “Aciller kız bakma yeri değil, vatandaşa hayati müdahalelerde bulunurken kendi sağlıklarını ve hayatlarını riske atan sağlık çalışanlarının hizmet ürettikleri yerlerdir. Ortada böylesine bir tablo varken acil servislerin kız beğenme yeri olarak dile getirilmesi, magazin haberlerine alet edilmiş olması yanlıştır. Sorunların üstünün kapatılmasına neden olacaktır. Yuva kurmanın yeri olmak bir yana aşırı iş yükü ve nöbetler nedeniyle çalışanların aile hayatlarında sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır. Sağlık çalışanları evlenmek bir yana iş yoğunluğundan evlerine gidememektedirler. Evlenen ve çocuk yapan sağlık çalışanının da süt iznini kullandığı için döner sermayesi kesilmektedir. Kısacası sağlık çalışanlarının evlenmesi ve mutlu bir aile hayatı sürmesi bizzat Bakanlık tarafından zorlaştırılmakta ve imkansız bir hale getirilmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle Sayın Başbakanımızdan talebimiz acilleri ziyaret ederek yaşananları bizzat yerinde görmesidir. Gördüğü manzara karşısında eminiz ki acil çalışanlarının durumlarının iyileştirmesi için çalışmalar yapma talimatını verecektir. Durumu magazinleştirmeye yönelik ifadelere itibar etmemelidir.' diye konuştu.


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

Türk Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu, hastanelerin acil servislerinin kız bakma yeri değil, vatandaşa hayati müdahalelerde bulunurken kendi sağlıklarını ve hayatlarını riske atan sağlık çalışanlarının hizmet ürettikleri yerler olduğunu söyledi. Türk Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu, hastanelerin acil servislerinin kız bakma yeri değil, vatandaşa hayati müdahalelerde bulunurken kendi sağlıklarını ve hayatlarını riske atan sağlık çalışanlarının hizmet ürettikleri yerler olduğunu söyledi.