Haberler

Acil Sağlık Hizmetleri Haftası Kutlu Olsun

/ Genel Haberler Yazdır
Bu haber 983 defa okundu
Acil Sağlık Hizmetleri Haftası Kutlu Olsun
İnsanların hayata tutunma mücadelelerinde yanlarında olan acil sağlık hizmeti çalışanlarının fedakarlıklarını ölçecek bir şey yoktur.
Bu fedakarca hizmet sırasında görev şehidi olan 112 çalışanlarımızı asla unutmuyoruz. Devletin emrinde millete hizmet için çıktıkları görevde hayatını kaybeden arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.
Acil sağlık Hizmet çalışanlarının yoğun iş yüküne dikkat çekmek istiyorum. 2018 yılı içerisinde 5 milyon vatandaşa ambulanslarda müdahale edilmiştir. 4 Bin 900 ambulansla yapılan bu müdahale sayısı iş yoğunluğunu aktarmanın önemli bir kriteridir. 
200 Milyonu geçen çağrıların üçte birinin asılsız çıktığı da buna eklenirse nasıl bir iş yükü ile uğraşıldığı ortadadır. 
Hizmetin acil olması, ölüm ve yaşama arasındaki ince çizgide bulunması nedeniyle nasıl stresli olduğu da aşikardır. 
 Ağır şiddet ve darp olaylarının yaşandığı, ambulansların kurşunlandığı bir ortamda hizmet verdiklerini de düşündüğümüzde nasıl bir çalışma şartı olduğu ortadadır. 
Tüm bu fedakarca hizmet karşılığında ambulans kazalarında hayatını kaybeden arkadaşlarımız için görev şehitliğinin çok görülmesi kabul edilemezdir. Riskler ortadayken hala bu konuda adım atılmaması yanlıştır.
 Bir an önce bu durum düzenlenmelidir. Geçmiş yıllarda hayatını kaybetmiş arkadaşlarımızın da ailelerinin de faydalanacağı bir çalışma acilen yapılmalıdır.
112 Çalışanlarının giyim ve yiyecek yardımında kısma ve erteleme gibi durumlar olmamalıdır. İstasyonlar görev dönüşlerinde hem dinlenmelerine imkan sağlayacak hem de görevi beklerken rahat edecekleri bir ortama kavuşturulmalıdır. 
Türk Sağlık-Sen olarak bütün sorunların çözüme kavuştuğu, güvenli ve huzur verici bir çalışma hayatı dileğiyle tüm acil sağlık hizmet çalışanlarının 1-7 Aralık Acil sağlık Hizmetleri Haftasını kutluyoruz. 
 
Önder KAHVECİ
Genel Başkan