4688 Sayılı Yasa Revize Edilmeli

4688 Sayılı Yasa Revize Edilmeli
28 şubemizden şube başkanlarımız, şube başkan yardımcılarımız ve işyeri temsilcilerimizin katıldığı Teşkilat Buluşması Eğitim ve İstişare toplantımızın ikincisini gerçekleştirdik.

İkinci günde sosyal medyanın etkin kullanımı ile ilgili sunumu ardından genel başkan yardımcılarımız sekretaryalarında görevli şube başkan yardımcılarımızla bir toplantı yaptılar.
Toplantıların tamamlanmasının ardından Genel Başkanımız Önder Kahveci bir kapanış konuşması gerçekleştirdi. 

Cesur Yüreklilere Selam Olsun
Çetin bir mücadele içerisinde olduklarını kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci 27 yıllık süreçte sıkıntılara, zorluklara rağmen hala Türk Sağlık-Senliyim diyen, hala Türkiye Kamu-Senliyim diyen cesur yüreklilere selam olsun. Sizlerin önünde saygıyla eğiliyorum. Haklı dava Güçlü Sendika diyoruz. Biz hiçbir zaman haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan olmadık, asla olmayacağız.  Doğru sendikacılık yapmaya şartlar ne olursa olsun devam edeceğiz.“ dedi. 

Bayrak Size Emanettir Sahip Çıkın
Türkiye Kamu-Senlilerin her güçlüğü aşacaklarına inandığını belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Şartla zor olabilir. İdarecilerin baskısı, değişik güç odalarının yaptıkları var. Bunu 20 yıldır yaşıyorsunuz. Ben size güveniyorum. O engelleri aşacaksınız buna inanıyorum. Sahaya ineceğiz doğru kararlı ve sendikacılığın nasıl yapıldığın göstereceğiz. Yetkiyi söke söke alacağız. Neden yetki diye ısrar ediyorum. Çünkü bu yetki beceriksizlerin eline kalmasın bunlardan memura hayır gelmez. 5 toplu sözleşme yaptılar 5’ide hüsran. Siz alacaksınız bu yetkiyi ben ona inanıyorum. Yürekli insanlar arkasında hiç kimse olmadan kendi güçleri ile bunu başaracaklar. Çünkü bizim için Allah Var Gam Yok. Unutmayın Türkiye Kamu-Sen, Türk Sağlık-Sen bayraktır. Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez bayrak size emanettir emanete sahip çıkın.” şeklinde konuştu. 
Bir Millet Kahramanları İle Yaşar
Son dönemlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan hakaretlere sert teki gösteren Genel Başkanımız Önder kahveci Bu sene Milli Mücadelenin yüzüncü yılı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ecdadımızı rahmetle anıyorum. Bu ülke için can vermiş şehitlerimizi anıyorum.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yoktan var ettiği bir bağımsız devletimiz var. Ona bu topraklarda yaşayan herkesin minnet duyması gerekir. Ama bakıyoruz densizler çıkıp hakaret edip dil uzatıyorlar.  Hele bir malum sendika var. 10 Kasım’da Atatürk’ü anma gününde bir kelime dahi etmiyorlar, yazmıyorlar. Cumhuriyet Bayramında Atatürk’ün adını anmadan cumhuriyeti kutluyorlar. Atatürk’ü anmadan cumhuriyeti kutlamak, Sultan Alparslan’ı anmadan Malazgirt’i, Fatih Sultan Mehmed Han’ı yad etmeden İstanbul’un fethini kutlamaya benzer. Bir millet kahramanları ile yaşar onları yaşatmak hepimizin üstüne düşen milli bir görevdir. 


Memur Paketi Konusunda Israrcıyız
Konuşmasında kamu çalışanlarını için mücadeleye hız kesmeden devam edeceklerini belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Toplu Sözleşmeye üç konfederasyon 800 teklif ile geldi ama 8 tane madde bile müzakere edilmedi. Biz ilk günden itibaren müzakereler başlasın dedik, uyarılarımızı yaptık. Fakat bizim çabamıza rağmen hem yetkili konfederasyon hem de kamu işveren heyeti müzakere edilmesini adeta istemedi, oyalama ile süreç tamamlandı. Hakem heyeti de yapısı itibariyle noter vazifesini görünce toplu sözleşmede fiyasko oldu.  Toplu sözleşme bitmiş olabilir ama çalışanların hakları için mücadele bitmez. Bu anlayıştan hareketle çalışmalarımızı hızlandıracağız. 
Biz Türkiye Kamu-Sen olarak memur paketi konusunda ısrarcıyız. Bu pakette ücretlerin arttırılması var. tüm ödemelerin emekliliğe esas hale getirilmesi lazım. Çalışanların tüm ödemelerinin emekliliğe esas hale getirilmesi var. Bunu istiyoruz çünkü çalışanlar emeklilikte rahat etmeliler. Vergi dilimi memurlar için yüzde 15 olarak sabitlensin diyoruz. Çünkü memur vergilendirmeden dolayı çok kayıp yaşıyor böyle bir adalet olur mu ?” dedi. 


Memura Neden Bayram İkramiyesi Yok
Kamu çalışanları için bayram ikramiyesi talep ettiklerini kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci “ İsçiler alıyor fakat memura gelince bayram ikramiyesi yok. 3 milyon memurun günahı ne, neden bayram ikramiyesi almıyor ? Bu talebimizin kabul edilmesini istiyoruz. 3600 ek gösterge konusunda sabır taşına döndük. 1.5 yıldır bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği sözün yerine getirilmesini bekliyoruz. Türkiye Kamu-Sen olarak kapsayıcı bir 3600 düzenlemesinin geciktirilmeden hayata geçirilmesini istiyoruz.” Şeklinde konuştu.


Sözleşmelilere Kadro Ya Alınacak Ya Alınacak
Kadro bekleyen kamu çalışanları ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Yarın 24 Kasım Öğretmenler Günü. Kısa bir süre önce Saadet Öğretmen  güvencesiz istihdam nedeniyle mobbinge uğradığı için hayatına son verdi. Ona bunu yapanlara yazıklar olsun. İş güvencesini esneten, ortadan kaldıran hiçbir sisteme evet diyemeyiz. Sözleşmelilere kadro ya alınacak ya alınacak. Hizmetli arkadaşlarımız var kamuda 115 bin kişiler bu arkadaşlarımız liseyi bitirmişler, ön lisans, lisans ve yüksek lisans diploması olan arkadaşlarımız var. Talepleri memurluk kadrosu.  Bu arkadaşlarımızın taleplerinin devlete bir yükü yok. Bir kararnameye ile hizmetlilere memurluk kadrosu verilmelidir. Her işi yapıyorlar, sorumlulukları var ama kadroları yok. Bu böyle devam edemez. “ dedi


Liyakat Olmalı Sadece Türk Devletine ve Milletine Sadakat Aranmalı
Kamuda liyakatin peşini bırakmayacaklarını kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Kamuda orta düzey yönetici atama meselesi asıl sorunlu mayınlı alan. Bu alana mayından temizlenene kadar konuyu gündeme getirmeye devam edeceğiz. Devletin yönetici kademelerinde liyakati esas alan bir sistemi bu ülkeye kazandıralım. Kamu yöneticilerinde siyasete veya başka odaklara sadaka aranmasın. Neye sadakat aranacaktır; Türk milletine ve Türk devletine. Bu sistem sağlanana kadar bunun peşini bırakmayacağım. Ülkenin hayrına olan bizim talep ettiğimizdir. Biz imtiyaz istemiyoruz. Adalet istiyoruz, adalet.” şeklinde konuştu. 

4688 Sayılı Kanun Revize Edilmeli
Sendikal alanda yapılması gereken önemli bir işinde 4688 Sayılı Kanunun yeniden değerlendirilmesi olduğunu belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci “2010 yılındaki Anayasa değişikliğindeki düzenlemelerin ardından 2012 yılında 4688 yasa değişmişti. Ama bu Kanunun eksiklikleri var. Bu eksiklikler eksik bir yetkili sendika ile birleşince felaket oluyor. Revizyona ihtiyaç var. İLO standartlarında bir çalışma hayatına uygun, örgütlenmenin önündeki engellerin kalktığı, grevle bütünlenmiş ve siyaset hakkı ile tamamlanmış bir sendika hakkına ihtiyaç var. Buna kavuşacağız. İşte o zaman daha güçleneceğiz. Bu konuda yoğun bir çalışmanın içine gireceğiz 2021 yılında yetkiyle donatılmış kanunu yenilenmiş bir konfederasyon olarak masaya oturacağız. Oturalım o masaya, o masada sendikacılık nasıl yapılıyor dünya aleme göstereceğiz. Biz buna adayız. “ dedi. 


Kamu Görevlileri Şapkalarını Önüne Koysunlar
Konuşmasının sonunda kamu çalışanlarına seslenen Genel başkanımız Önder kahveci sözlerini şöylesürdürdü: Biz adalet için kurulduk, hukuk için kurulduk, biz bu millet için kurulduk. Bizim bütün gayemiz budur. Onun içinde bizi kimseyle karıştırmasınlar bizim yaptığımız sendikacılık zor. Kamu çalışanları iyi sendikacılık yapıyorsunuz diyerek takdir ediyor ama üyeleşmeye gelince farklı bir durum ortaya çıkıyor. 
Kamu görevlileri artık şapkayı önlerine koymalıdır. Bu kadar süredir yetkiyi ellerinde bulunduran sarı sendikayla hiçbir hak elde edilemez. Sendikacılıkta temel kural hak verilmez alınır ilkesidir. Hak için mücadele veren ve hakkını söke söke alan da her Zaman Türkiye Kamu-Sen’dir. Tüm kamu çalışanları bunu görmeli ve gereğini yapmalıdırlar.” dedi.
Genel Başkanımız sözlerini sendikal çalışmalarda tüm teşkilatımıza kolaylıklar dileyerek tamamladı.

Genel Başkanımızın konuşmasının ardından Genel Başkanımız ve Genel başkan yardımcılarımız teşkilatımızı selamlayarak 2. toplantımızı sona erdirdiler.