Haberler

14 Mart Tıp Bayramı Kamu Hastaneler Birliği Anketi

/ Balıkesir Yazdır
Bu haber 12,953 defa okundu
14 Mart Tıp Bayramı Kamu Hastaneler Birliği Anketi
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince hazırlanan anket hakkında basın açıklaması düzenlendi

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI;

1.Dünya savaşı sonunda 14 Mart Tıp Bayramı ilk kez İstanbul’un işgal edildiği günlerde yabancı işgal kuvvetlerine karşı Tıp öğrencilerinin tepkisi sonucu 1919 yılında kutlanmıştır. Bu ruhun mirasçısı ve takipçisi vatan ve millet derdini en önde tutan Türk Sağlık Sen olarak bu vatan için canlarını veren şehitlerimizi, görev şehidi tıp mensuplarını ve bu dünyadan göçenleri rahmet ve minnetle anıyoruz.

KIYMETLİ BASIN MENSUPLARI

14 Mart Tıp Bayramının yaklaştığı şu günlerde Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince Hastanelerde bir anket düzenlenmiştir. Bu anket Tıp Bayramı ruhuna aykırıdır. Hekimler arası ücret adaletsizliği olduğu ilimizde; Tıp Mensuplarına şiddetin engellenmediği, çalışma şartlarının düzenlenmediği, ailelerine yeterince vakit ayıramadıkları, sosyal yaşamlarının kısıtlandığı, performansa dayalı çalışma sisteminin hekimleri yorduğu, döner sermayelerin ve ek ödemelerin, yıpranma payının hayata geçmediği, ilçe hastanelerinde hekim sıkıntısı çekildiği ve orada ki hekimlerin iş yükünün arttığı tek hekimlerin icap nöbetlerine 1 ay boyunca geldiği hekime karşı saygının olmadığı bir dönemde en önemlisi sağlık çalışanlarının ve ülkemizin bunca sorunu var iken böyle bir anket düzenlemesi ilimizde çalışan hekimleri derinden üzmüştür. Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterinin ’de bir hekim olması İdari Başkanın hekim olması Tıbbi Hizmetler Başkanın bir hekim olması hekimlerin üzüntüsünü daha da katmerleştirmiştir.

Değerli Basın Mensupları şimdi soruyorum;

EN YAKIŞIKLI: En yakışıklı doktoru seçip evlenme programlarına mı göndereceksiniz? Ayrıca bayan personele böyle bir başlıkla sormak etik midir?

EN GÜZEL: En güzelini gelin adayımı yapıcaksınız? Güzellik göreceli bir kavram değilmidir? Erkek personele böyle bir soru sormakla neyi amaçladınız? Ayrıca güzellik herkeze göre değişmez mi?

EN GEZGİN: Seyyah mı belirliyorsun? Bolca TV ‘lerde var. Çok gereksiz.

EN SANATÇI: Hangi sanat dalında seçecekler. Edebiyat mı? Sinema mı? Resim mi? Fotoğrafçılık mı?... Bu kategoride seçtiğiniz hekimi hangi amaçla çalıştıracaksınız?

EN BONKÖR: Bazı masrafları bonkör seçilen mi ödeyecek?

EN KOMİK: Komedi programlarımı hazırlatacaksınız? Bunca işin arasında komedi olmaz.

EN TAKINTILI: Takıntılı hekim var ise Sayın Genel Sekreter takıntılı olan hekime hastanın tedavisi teslim edilir mi? bu yolla mı Psikolojik rahatsızlığı olanları tesbit edeceksiniz? Bu hekimlere yapılan bir ayıp değil mi?

EN ÇILGIN: Çılgınlık denilince çok geniş yelpazeden bakarsak neye göre çılgın. Çılgınlık toplumumuzda doğru bir davranış olarak bilinmemektedir. Bu ankette aslında kimlerin çılgın olduğu bellidir.

EN SESİ GÜZEL: Ses yarışmalarına Kamu Hastaneler Birliğinden hekim mi göndereceksiniz? Kimin sesinin güzel olduğunu tüm personel hastanede nasıl bilecek? Hekimler tek tek şarkımı söylüyor? bunca işin arasında.

EN SPORTMEN: Olimpiyatlara hekim mi göndereceksiniz? Koşuşturmadan spora vakit bulabildiklerini düşünüyor musunuz?

EN GURME: Gurme seçerek Diyetisyenlerin işlerini de seçilen hekime mi yükleyeceksiniz? 14 Mart Tıp etkinliğinin ruhuna bu gurme ne gibi katkı sağlayacaktır? Bir somun ekmek, üzüm hoşafı ile günü geçiren Çanakkale savaşında Tıbbiyeli öğrencilerin ruhunu derinden sarstığınız düşündünüz mü?

EN ŞIK: Belirlediğiniz En şık hekimi defileye mi göndereceksiniz? Bu kategoride neyi amaçladınız?

Bağlı olan hastanelerdeki 1.’ler daha sonra bir jüri huzuruna mı geleceklerdi? Jüri kimlerden oluşacaktı? Birinci olanlara Ödül neydi? Bu toplantıya kimler katıldı ?Atatürk Devlet Hastanesinde yapılan toplantıda neler konuşuldu? Genel Sekreterlikte bu kategorileri kimler belirledi? Genel Sekreter bunu neden onayladı? Kamuoyuna bunu açıklayın.

Tüm bunlar gösteriyor ki magazin sizi hapsetmiş Tıp yöneticiliği ciddiyet gerektirir.

Böyle bir anketin hazırlanması; İlimiz için Türkiye’ye karşı hepimizi utandırmıştır. Kimler bu anketi hazırlayıp hastanelere sevk edildiyse başta Genel Sekter olmak üzere tüm sorumlular gereğini yapmalıdırlar. Yapmazlar ise Hekimlerle nasıl barışacaklarını Kamu oyununa anlatsınlar. İki üç gündür servislerde dolaştırılan anketi 1 Mart 2017 saat 17.00 civarlarında geri çektirme talimatını verdiklerinin duyumunu aldık,

Sağlıkta bunca sorun var iken çözüm makamında olanların neyle meşgul oldukları ortadadır. Bu anketler personel arasında komedi konusu olmuş yüzlerce insan sendikamıza bu rezaleti anlatmışlardır.

Elbette anket yapılır. Anketler bir sorunun tespiti ve çözümü için gereklidir. Doğru ve amaca yönelik yapılması, idarecilerin işlerini kolaylaştırır. Sorunların çözümüne odaklanmalarını sağlar. Oysaki sorunları çözmeye yönelik bir anket değildir. Bu anket ilimizde çalışan sağlık çalışanlarının tepkisiyle geri çekilmesi problemi çözmez. Sorumlular bu yaptıklarının mazur görülmeyeceğini bilmelidir. Kısaca İstifalarını vermelidirler.

Teşekkür Ederiz.

 

                                                                                                                        MUSA BİLAL

                                                                                          TÜRK SAĞLIK SEN BALIKESİR ŞUBE BAŞKANI

 


Resmi Büyütmek İçin Resme Tıklayın...

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince hazırlanan anket hakkında basın açıklaması düzenlendi 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince hazırlanan anket hakkında basın açıklaması düzenlendi 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince hazırlanan anket hakkında basın açıklaması düzenlendi 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince hazırlanan anket hakkında basın açıklaması düzenlendi 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince hazırlanan anket hakkında basın açıklaması düzenlendi 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince hazırlanan anket hakkında basın açıklaması düzenlendi 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince hazırlanan anket hakkında basın açıklaması düzenlendi 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince hazırlanan anket hakkında basın açıklaması düzenlendi 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince hazırlanan anket hakkında basın açıklaması düzenlendi 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince hazırlanan anket hakkında basın açıklaması düzenlendi 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince hazırlanan anket hakkında basın açıklaması düzenlendi