Haberler

130 TL’lik Fahiş Sınav Ücreti İçin MEB’e Başvurduk.

/ Genel Merkezden Yazdır
Bu haber 54,943 defa okundu
130 TL’lik Fahiş Sınav Ücreti İçin MEB’e Başvurduk.
Sendikamız 130 TL’lik görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav ücretinin düşürülmesi için MEB’e başvuru yaptı.

Türk Sağlık-Sen tarafından Sağlık Bakanlığı görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav ücretinin 130 TL olarak belirlenmesi ile ilgili sınavı gerçekleştirecek olan MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bir başvuru yapıldı. 

Yapılan başvuruda 30 Bin Sağlık çalışanından bu kadar fahiş bir sınav ücretinin istenmesinin kabul edilemez olduğu dile getirildi. 
Farklı kurumlarda yapılan aynı sınavda bu kadar yüksek bir fiyat belirlenmediği belirtilerek “Ocak ayında görevde Yükselme sınavı yapan Tarım Bakanlığı çalışanlarından 60 TL, Sağlık Bakanlığı çalışanları ile aynı gün yani 28 Haziran 2015 tarihinde görevde yükselme sınavına girecek Adalet Bakanlığı çalışanlarından ise 80 TL alınıyorken Sağlık Bakanlığı çalışanlarından 130 TL istenmesinin izahı mümkün değildir. Bu durum hukuka ve hakkaniyete aykırıdır. “ denildi. 
Bu durumun Anayasa’da ki eşitlik hükmüne ve sosyal bir hukuk devleti anlayışına da uygun olmadığı belirtilerek, kamuda eşitlik ve adalet ilkesi gözetilmeden yapılan uygulamanın hak mahrumiyetlerine yol açtığına dikkat çekildi. Başvuruda tüm bu nedenlerden dolayı Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınav ücretinin makul bir fiyata düşürülmesi istendi.