Haberler

130 TL Sınav Ücreti Haksızlıktır, Adaletsizliktir.

/ Personel Sağlık Yazdır
Bu haber 42,270 defa okundu
130 TL Sınav Ücreti Haksızlıktır, Adaletsizliktir.
Sağlık Bakanlığı görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav ücretinin 130 TL olması haksızlıktır, adaletsizliktir, eşitsizliktir.

Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı ve Unvan Değişikliği Sınavı için duyuru yayımlandı.

Bu duyuruya göre yapılacak olan sınavın ücreti 130 TL olarak açıklanmıştır. 30 bin çalışanın başvurduğu bu sınavda bu kadar fahiş bir fiyat alınacak olması kabul edilemezdir.

Ocak ayında görevde Yükselme sınavı yapan Tarım Bakanlığı çalışanlarından sınav ücreti 60 TL alınmıştı.

Sağlık Bakanlığı çalışanları ile aynı gün yani 28 Haziran 2015 tarihinde görevde yükselme sınavına girecek Adalet Bakanlığı çalışanlarından ise 80 TL alınıyorken Sağlık Bakanlığı çalışanlarından 130 TL istenmesinin izahı mümkün değildir. Bu iş düpedüz sağlık çalışanlarına yapılmış bir haksızlıktır. Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık çalışanlarına niçin bu zulmü yapmaktadır. Sağlık çalışanlarını mağdur etmektedir.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise neden personelleri böylesine bir haksızlığa uğrarken seslerini çıkarmayıp sineye çekmişlerdir. Malum yetkili sendikaya ise buradan bir şey söylemek gereksizdir. Çünkü onlar mesele memurun cebi ve ekonomisi ise tıpkı toplu sözleşmede olduğu gibi tercihlerini hep idarenin işine geldiği kullanmaktadırlar. Toplu sözleşmedeki mantıkları ile sınav ücretinin 200 TL’de olmasını isteyebilirler.

Şifa veren ele vefa sloganının karşılığı bu olmamalıydı. Şifa veren ellere vefa diyenlerin samimiyetlerini görmek istiyoruz. Sağlık Bakanlığı yetkililerinden bu işe el atmalarını bekliyoruz.

Türk Sağlık-Sen olarak yapılan bu haksızlığın peşini bırakmayacağımız herkesin bilmesini isteriz. MEB ve Sağlık Bakanlığı’na bu konuda başvuru yapacağız. Fazla istenen, kamuda eşitlik ve adalet ilkesini yerle yeksan eden bu uygulamadan dönülmesini sağlık çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesini talep edeceğiz. Gerekirse hukuki yollara da başvuracağız.