1 Haftalık Nöbetle Güvenlik Sorunu Çözülmez

1 Haftalık Nöbetle Güvenlik Sorunu Çözülmez
Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu hafta sonu yaptığı bir açıklamada “Sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlerde hastane personelin giriş çıkışında sorun yaşanmaması için 24 saat görevde kalma süresini bir haftaya çıkaracağız. Personel hastanede yatıp kalkacak, bir hafta kendi içinde nöbet sistemi uygulayacak, vardiyalı çalışacaklar.” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Öğretmeni memleketine göndererek, sağlık çalışanlarını da 1 hafta hastanede tutarak güvenlik sorununu çözülmüş veya çalışanların can güvenliğini sağlanmış olmayacaktır. 
Bugün bölgede hastanelere ve ambulanslara silahlı saldırıda bulunulmaktadır.  Güvenlik bölgede genel bir sorundur. Hastanede 1 hafta kalınınca üstesinden gelinilecek bir durum değildir. 
1 hafta nöbet tutacak personellerden evli olanların ailesini evlerinde bırakıp kendilerinin hastanede kalması da olmayacak bir iştir. 
1 hafta nöbet çalışma hayatında kabul edilebilir ve katlanılabilir bir durum değildir. 
Ayrıca hastanelerimizde sağlık çalışanların 1 hafta tüm yaşamları geçirecek şekilde mevcut yaşam alanları yoktur. Çalışanların sosyal ve aile hayatı güvenlik gerekçesine kurban edilmemelidir.
Kısacası bu tür çözümler ile sağlık çalışanlarını can güvenliğini tesis etmek mümkün değildir. Dün atanan doktorların bugün istifa ettiği bölgede güvenlik en kısa zamanda sağlanmalıdır. 
 Devletin kamu çalışanları ile birlikte adeta binalarında sıkışıp kalması da kabul edilebilecek bir hal olmamaktadır. Sürecin böyle devam etmesi ise kamu hizmetinin verilemez bir noktaya doğru ilerlemekte olduğunu ne yazık ki göstermektedir. 
Türk Sağlık-Sen olarak kalıcı tedbirlerin derhal alınarak yerleşim yerlerinin tamamen güvenli hale getirilmesini bir an önce istiyoruz. Bu durum hem kamu hizmeti veren hem de hizmeti alan vatandaşlarımızı için acil bir zarurettir.  Devlet olmanın en önemli göstergesi kamu düzenini vatandaşın can güvenliğini ve emniyetini sağlamaktır. Devlet yetkililerini başta sağlık çalışanları olmak üzere bölgedeki tüm kamu çalışanlarının ve bölge halkının can güvenliği ve emniyeti en kısa sürede tesis edilmelidir.