Öğrenim Mazereti Nedeniyle Naklen Atanma

Öğrenim Mazereti Nedeniyle  Naklen Atanma

Devlet Memurlarının yer değiştirme suretiyle atanmaları hususunda öğrenim özrü olarak düzenlenmiş istisnai bir atama sebebidir.

KİMLER BU HAKTAN YARARLANABİLİR?

Sağlık Bakanlığı uhdesinde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun  4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (A) bendine göre istihdam edilen sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı çalışanları yararlanabilir.

ÖĞRENİM MAZERETİ NEDENİYLE NAKLEN ATANMA HAKKININ HUKUKİ GEREKÇESİ

Sağlık Bakanlığı Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin “İsteğe bağlı yer değiştirme” başlıklı 16 ıncı  Maddesinin 2 inci fıkrasının (g) bendinde “ Sağlık ile ilgili bir alanda en az dört yıllık örgün öğrenim gördüğünü belgelendirmesi halinde, öğrenim süresi ile sınırlı olmak kaydıyla, öğrenim gördüğü yere, bir defaya mahsus olmak üzere atanabilir.” Düzenlemesine yer verilmiştir. Söz konusu düzenlemeye göre sağlıkla ilgili bir alanda, en az 4 yıllık örgün öğrenim gören bakanlığın memur kadrolarında  sağlık ve yardımcı sağlık personeli olarak görevli personel öğrenim süresi ile sınırlı olmak kaydıyla , öğrenim gördüğü yere bir defaya mahsus olmak üzere atanabilecektir.Ayrıca öğrenim gerekçesi ile atanalar öğrenim durumları ile ilgili belgeyi her eğitim ve öğretim yılı başlangıcında  çalıştığı kuruma bildirmekle yükümlüdür

BU HAKTAN BİRDEN FAZLA DEFA YARARLANILABİLİR Mİ? 

Söz konusu yönetmelik hükmüne göre bu haktan bir defaya mahsus olmak üzere yararlanılabilir.

4/B SÖZLEŞMELİ YAHUT 663 SAYILI KHK’NIN 45/A MADDESİ UYARINCA 3+1 SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİNİN ÖĞRENİM MAZERETİNE DAYANARAK ATANMA HAKLARI:

657 sayılı DMK’nın 4 üncü maddesinin (B) bendine göre istihdam edilen sözleşmeli personelin veya 663 sayılı KHK’nın 45/A maddesi uyarınca istihdam edilen 3+1 sözleşmeli personelin tabi olduğu Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına ilişkin Esaslarda öğrenim mazereti nedeniyle atanma hakkına ilişkin özel bir hüküm bulunmamaktadır. Bu statüde görevli personel Anayasanın “ Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi “ kenar başlıklı 42. Maddesinde; “Kimse , eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.” Hükmü uyarınca kıyasen uygulanabileceğinden bahisle öğrenim mazeretine dayanarak  atanma hakkı elde ettikleri mahkeme kararları mevcuttur.

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMUNA BAĞLI ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDE MEMUR STATÜSÜNDE GÖREVLİ PERSONELİN ÖĞRENİM MAZERETİ NEDENİYLE ATANMA HAKLARI VAR MIDIR?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun “Yer değiştirme suretiyle atanma” başlıklı 72. Maddesinde , memurların yer değiştirme suretiyle atanmaları hususunda eş özrüne,  aynı Kanunun Ek.39. maddesinde, sağlık özrüne yer verildiği ; ancak öğrenim özrünün ise atama sebebi olarak düzenlenmediği görülmektedir. Yine, tabi olunan “Devlet Memurlarının yer Değiştirme Sureti ile Atanmalarına dair Yönetmelik” hükümlerinde  öğrenim mazeretine yer verilmemiştir. 

Ayrıca Yükseköğretim Kurumu Başkanlığının ayrı bir “Atama ve Yer Değiştirme “Yönetmeliği bulunmadığından ve Üniversitelerin ayrı birer tüzel kişiliği bulunması hasebiyle kurumlar arası naklen atanma hükümlerinin işletilmesi gerektiğinden adı geçen personellerin öğrenim mazereti nedeniyle atanmaları konusunda Anayasa düzenlenen Eğitim ve Öğrenim Hakkından başka ayrı ve adı geçen çalışanlar adına pozitif bir mevzuat hükmü bulunmamaktadır.