Riskli Birim Davalarını Yine Kazandık PDF Yazdır E-posta
06 Ocak 2010 / Çarşamba
Türk Sağlık-Sen Röntgen ve Laboratuar servislerinde görev yaparken acil servise de hizmet veren çalışanların mağduriyetlerini gidererek kazandırmaya devam ediyor. Sendikamız tarafından İlk olarak Uşaklı Sivaslı devlet hastanesinde kazanılan davanın Danıştay tarafından da onaylanmasından sonra bu konuda birçok ilde acile hizmet veren personelin ek ödemede acil katsayısından yararlandırılmasını sağlamıştık.

Son olarak Yozgat Devlet Hastanesi, Yozgat Yerköy Devlet Hastanesi, Kahramanmaraş Andırın Devlet Hastanesi, Ankara Nallıhan Devlet Hastanesinde görev yapmakta olan üyelerimizin acil servise mesai dışı nöbet tutmak sureti ile verdikleri hizmet süreleri dikkate alınarak bu süreler için 1.5 katsayısı yerine 2 katsayısından faydalandırması amacıyla açtığımız davaları da kazandık.

Mahkemeler tarafından verilen kararlarda başka birimlerde, görevli personelin kısmi süreli çalışan personel olarak değerlendirilip Döner Sermaye Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik hükümleri uyarınca acil servis-poliklinik gibi arz eden riskli birimlerde çalıştığı süre kadar ve bu birim için öngörülen katsayılar üzerinden acil farkı alması gerektiği ifade edildi. Çalışanlara riskli birimler için öngörülen katsayıdan ödeme yapılması gerektiğine hükmedildi.

Kahveci: Türk Sağlık-Sen Kazanımın Adresidir.

Konu ile ilgili biri değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci Türk Sağlık-Sen'in çalışanlar için kazanımın adresi olduğunu belirterek mücadeleye ve yeni kazanımlara devam edeceklerini ifade etti.

Sağlık Bakanlığı'nın riskli birimlere hizmet veren tüm personele hizmet ettikleri süre için haklarını vermesi gerektiğini vurgulayan Kahveci " Açtığımız davalarla riskli birimlere hizmet veren personelin mağdur edilmesinin önüne geçiyoruz. Bugüne kadar birçok dava kazandık. Birçok davanın da olumlu sonucunu bekliyoruz. Danıştay'da kazandığımız Riskli birimler ile ilgili davamız da var. Yani aslında hukuki süreç tamamlandı. Bakanlık artık çalışanlara hak ettiği ücretleri ödemeli hem çalışanları hem de mahkemeleri meşgul etmekten vazgeçmelidir. " dedi.