Hocalı Katliamı PDF Yazdır E-posta
06 Mart 2012 / Salı
UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ!!!

Hocalı katliamının 20. yılı nedeniyle, Şube Başkanımız Kemal Kazak bir basın açıklaması düzenledi. Kazak şu ifadelere yer verdi:

Değerli Basın Mensupları;

Çağdaş, demokrat ve insan haklarına saygılı geçinen ülkelerin, sessizliğe büründüğü bir süreçte, Ermeniler; Azerbaycan'ın Karabağ bölgesini işgal ettiler.

Rusların desteğini alan Ermeniler; tam 20 yıl önce Hocalı'ya girdiler. Bir gün içinde, tamamı savunmasız 613 kişiyi katlettiler. Ayrıca; yakaladıkları herkese de işkence yaptılar.

Olayın ilk günü, kimse bölgeye giremedi. Çünkü Ermeniler, yaptıkları bu caniliklerin, ortaya çıkmasından korkuyorlardı.

Günler sonra bölgeye ulaşan batılılar bile, katliamı kabul etmek zorunda kaldılar.

Katliamı; Rusya'nın Izvestiya gazetesi şöyle yazıyordu.

Yüzlerce ceset var. Kimilerinin kulakları kesilmiş, kimilerinin kafa derileri yüzülmüş ve kimilerinin de kafası kopartılmış.

Fransa'nın ünlü gazetesi Le Monde ise; katliama şöyle başlık atıyordu. Vahşet ve canilik. Bu bir propaganda değil, tamamı ile gerçektir.

Yabancı gazeteler bile, bu gerçekleri yazar iken, ne yazık ki; Türk Üniversitelerinde sözde Ermeni soykırımı masalı ile konferanslar yapılmakta ve açık oturumlar düzenlenmektedir. Ne acıdır ki; tamamı kayıtlara geçmiş ve fotoğrafları bulunan bu katliamlar için ise; kimse iki kelam etmiyor ve Ermenistan eleştirilmiyor.

Ayrıca; yaşanan dram, Hocalı ile sınırlı değildir. İşgallerde, yirmi bin Azeri Türk'te, şehit edilmiştir.

Bugün Azerbaycan topraklarının beşte biri, Ermeni işgali altındadır. 1 milyon 200 bin Azerbaycan Türk'ü vatanlarından uzak, sürgün yaşamaktadırlar.

Bu hazin manzaraya, sözde aydınlardan, hiçbir tepki gelmiyor.

Değerli Basın Mensupları;

Biz yüce Türk Milleti olarak, gerek Irak'ta dökülen kana, gerekse; dağlık Karabağ'da yaşanan, Hocalı soykırımına ağıtlar yakıyoruz.

Biz; Batı Trakya ile hüzünlenir, Doğu Türkistan için, kederleniriz. İran Türk'ünü unutmadık, unutmayacağız.

O sebepledir ki; insanlığın beynine, küflü demirlerle kazıdığı soykırımın acısını, bugün de iliklerimize kadar hissediyoruz.

İnsanlık adına, dünyanın her köşesindeki, mazlum milletler için de gözyaşı döküyoruz.

Tren vagonlarında yaşam sürdürenleri, genç kızlarımızın iffetini ve anne karnında ölüp giden bebeleri unuttuğumuzu mu sanıyorlar?

Vatan hasreti ile yanan dedelerimizi, çektiği çileden beli bükülmüş ninelerimizi ve hürriyet için, şehit düşen yiğitlerimizi, unuttuğumuzu mu sanıyorlar?

Bu nedenle; Ermenilerin dostluğunu kazanmak adına, sınırlarımızı açmak için fırsat kollayan ve dayatmalara boyun eğenlerin, Hocalı katliamını unutmamalarını tavsiye ediyoruz.

Buradan, Türk Milleti adına bir kez daha haykırıyoruz;

Bilmelidir ki; Azerbaycan toprakları bizim namusumuzdur.

Bu nedenle; Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarından derhal çekilmeli ve Hocalı Katliamının hesabını insanlık önünde vermelidir. İnsanlık ancak o zaman huzur bulacaktır.

Gerek Hocalı katliamı ve gerekse; Karabağ işgali sırasında olmak üzere, dünyanın her köşesinde, vatan için, namus için ve Allah kelamı için şahadet şerbetini içen, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Ruhları şad mekânları cennet olsun.

Saygılarımla.

Kemal KAZAK

Türk Sağlık-Sen

Gaziantep Şube Başkanı

SAM_4781