ATT’lere Üst Öğrenim Müjdesi PDF Yazdır E-posta
11 Kasım 2011 / Cuma
DSC02243Türk Sağlık-Sen tarafından açılan davada mahkeme acil tıp teknisyenleri için Acil Yardım ve Afet Yönetimi Lisans Programını üst öğrenim saydı.

Türk Sağlık-Sen tarafından Çanakkale'de görev yapan Acil Tıp Teknisyeni üyesinin Sağlık Bakanlığına söz konusu bölümün sağlıkla ilgili üst öğrenim kabul edilmesi için yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine dava açılmıştı.

Davayı görüşen Çanakkale İdare Mahkemesi verdiği kararda sağlık çalışanlarının bitirdikleri üst öğrenimlerin sağlıkla ilgili bir üst öğrenim olup olmadığına YÖK'ün karar verdiği hatırlattı. Acil Tıp Teknisyeninin Acil Yardım ve Afet Yönetimi Lisans programının kendisi için bir üst öğrenip sayılıp, sayılamayacağı konusunda YÖK'e dilekçe ile başvurduğu ve YÖK'ünde bu dilekçeye verdiği cevapta bu bölümü üst öğrenimi olduğunu belirttiği kaydedildi.

YÖK kararı ile sabit olan duruma rağmen idare tarafından Acil Tıp Teknisyeninin bölümün üst öğrenim kabul edilerek ücretinin artırılma talebinin reddedilmesinin hukuka uygun olmadığına karar verildi. Mahkeme Acil Tıp Teknisyeninin idareye başvuru tarihinden itibaren üst öğrenim kabul edilmemesi nedeniyle yoksun kaldığı parasal tutarında yasal faizi ile ödenmesine hükmetti. ATT çalışanlarımıza ilanen duyurulur.

Hayrettin ŞAHİN
Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı
Türkiye Kamu-Sen Hatay il Temsilcisi