Çalışanların, Çalışan Güvenliği Genelgesi Yayınlandı PDF Yazdır E-posta
14 Mayıs 2012 / Pazartesi
Sağlık Bakanlığı tarafından sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi için alınması kararlaştırılan düzenlemeler ile ilgili genelge yayınlandı.

Genelgede göre riskli alanlardaki güvenlik tedbirlerinin artırılarak genel kolluk ve özel güvenlik personeliyle güvenlik kamerası bulundurulmasının da karara bağlandığı anımsatıldı.

Genelgeyle şiddet olaylarının önlenmesi amacıyla mevcut uygulamalara ek önlemler şu başlıklar altında alınacak:
Görevli müdahale ekipleri olay yerine en kısa zamanda ulaşacak. Acil servis, yoğun bakım ve ameliyathane gibi şiddet riskinin yüksek olduğu bölümlerin bekleme alanlarında gerekirse sayıları artırılarak yeterli güvenlik elemanı bulundurulacak.

Hastane ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde bir başhekim yardımcısının doğrudan takip edeceği ''Çalışan Hakları ve Güvenliği Birimleri'' kurulacak.

Bu birim tüm sağlık çalışanlarının kolay ulaşabileceği bir yerde olacak. Çalışanların hak ve güvenliğine yönelik talep ve şikayetleri kabul edecek birim, bu başvuruları değerlendirerek raporlayacak, gerekli düzeltici/önleyici faaliyetlerin başlatılmasını sağlayarak talep sahibine geri bildirimde bulunacak.

Başta güvenlik görevlileri, 112 ve acil çalışanları olmak üzere çalışanlara iletişim becerileri, öfke kontrolü ve özellikle öfkeli hasta ve hasta yakınıyla iletişim konularında eğitim verilecek. Sağlık çalışanlarına şiddet davranışına karşı tedbir alma eğitimleri verilecek.

Hizmetten Çekilme Hakkı
Görevleri başında şiddete uğrayan sağlık çalışanları, acil durumlar hariç hizmetten çekilme talebinde bulunabilecek. Hizmetten çekilme talebi, kurum tarafından belirlenen yöneticiye sözlü veya yazılı bildirilecek. Bildirim üzerine yetkili yönetici olayı derhal değerlendirerek hizmetten çekilme talebinin uygun olup olmadığı hakkında gecikmeksizin karar verecek.

Beyaz Kod
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını takip etmek üzere ''Bakanlık Beyaz Kod Birimi'', 24 saat hizmet verecek 113 numaralı telefon ve ''www.beyazkod.saglik.gov.tr'' internet sayfası oluşturuldu.

Kamu ve özel tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleşen şiddet olayları, yöneticiler tarafından derhal 113 numaralı telefonla Beyaz Kod birimine bildirilecek, eş zamanlı ilgili kurumun hukuk birimine ve adli mercilere intikal ettirilecek.

Kamu görevlilerine karşı işlenen şiddet olaylarının takibi şikayete bağlı olmadığından, ilgili personelin şikayetinin olup olmadığına bakılmaksızın yöneticiler olayı mutlaka adli mercilere intikal ettirecek.

Genelge İçin Tıklayın...