Toplu Sözleşmenin Vitrin Mankenleri PDF Yazdır E-posta
13 Eylül 2013 / Cuma

Sendikamız tarafından gerçekleştirilen eylemde toplu sözleşmede vitrin mankenliği yapıp hükümetin biçtiği rolü oynayanlar ve memurları sefalete mahkum edenler protesto edildi.

Şube Başkanlarımızın da yer aldığı eyleme Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın Genel Başkanları üyeleri ve Ankara şubelerimiz katıldı.

Eylemde atılan sloganlarla toplu sözleşme rezaleti ve bu rezaleti yaşatanlar kınandı. Toplu sözleşmede memura mağdur edenler vitrin mankeni ile protesto edildi.

Eylemde basın açıklaması yapan Genel Başkanımız Önder Kahveci sözlerine başlarken Van'da ve Şanlıurfa'da sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanları lanetledikleri ifade etti.

Genel Başkanımız tüm illerden gelen şube başkanları ile birlikte memurların ve sağlık çalışanlarının sesini duyurmak için bu eylemi gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Toplu sözleşmeyle memurun sefalete sürüklendiğini kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci "Toplu sözleşme ile de 2,5 milyon memurun 2 yılı çalınmıştır. Memurların sosyal ve mali haklarına bir imza ile çizik atılmıştır. Memurun evine götüreceği ekmeği ile oynanmıştır. Kirli pazarlık sonucu memur önümüzdeki 2 yıl sefalete sürüklenmiştir." dedi.

Kahveci, senaryosunu hükümetin yazdığı, Başbakanlık onaylı ve başrol oyuncusunun da sarı sendikanın olduğu bir toplu sözleşmede memurlara ihanet edildiğini belirtti.

Memurun hakkının söz konusu konfederasyon için önemli olmadığını belirten Kahveci "Şirinlik yapıp ikramda bulundukları nasılsa kendileri için önemli değildir. O, memurun hakkı ve alın teridir. Memurun evine götüreceği ekmektir. Onlar için bunların kıymeti yoktur. Bu tavırları ile adeta mağazaları süsleyen vitrin mankenleri gibidirler. Ne üzülürler, Ne de kendilerinde bir sorumluluk hissederler. Sadece kendilerine başkaları tarafından biçilen kıyafeti üstlerinde taşırlar. Verilen görevi yaparlar. Bu Vitrin mankenlerinin duyguları yok ama vicdanları sızlatıyorlar. Görevlerini fazlasıyla yaptıkları için iktidar tarafından ayakta tutuluyorlar." dedi.

500 Bin Sağlık Çalışanı Zararda
Toplu sözleşmede bir rezalet yaşandığını kaydeden Kahveci "Toplu sözleşmede de en fazla mağduriyeti de sağlık çalışanları yaşamıştır. 500 bin kamu görevlisi sağlık çalışanı için ancak rezalet kelimesi ile ifade edilebilecek bir anlaşma ortaya çıkmıştır. Tüm sağlık çalışanları hükümetin teklifinden daha düşük bir zamma evet diyenler yüzünden zarar etmişlerdir." şeklinde konuştu.

Genel Başkanımız açıklamasının sonunda memurlara seslenerek "Memurlarımız, toplu sözleşmede memurlar kendilerine yapılan bu ihaneti unutup gitmesinler, hesap sorsunlar. Yoksa bu balta daha çok memur hakkını budamaya devam eder. Her ne şekilde olursa olsun, bunlara üye olan, üye olmak zorunda kalan kamu çalışanları oturup düşünsünler. "Yetmez ama eve"t diyenlere karşı artık " Bu böyle gitmez desinler" dedi.